– Jeg blev medlem af korpset, da jeg var seks år, og jeg har bevæget mig i mange dele af korpset. Jeg har været tilknyttet Spejdernes Lejr siden 2012, hvor jeg har haft roller inden for kommunikation og det internationale område. Jeg trækker meget på mine tidligere erfaringer, især de tværkorpslige, når jeg skal samarbejde med andre frivillige. Siden jeg i 2020 kom i hovedbestyrelsen, har jeg netop lagt mange kræfter i at styrke samarbejdet med frivillige. Jeg tror på, at vi sammen kan mere, når vi løfter i flok, og det har jeg oplevet mange gange i min spejderkarriere.
– Jeg er god til at arbejde strategisk. Jeg har fokus på mål – men det skal være mål, som er realistiske, og som jeg ved, vi kan opnå sammen. Så er jeg også god til at have et overblik over den retning, jeg arbejder med. Jeg har det fint med uenighed, og jeg opfordrer altid mine samarbejdspartnere til at sige deres mening. Først når vi kender hinandens ståsted, kan vi sammen finde den gode vej fremad. Jeg er derfor ikke typen, der giver op, når der er modgang. Faktisk sætter jeg stor pris på udfordringer, især hvis vi sammen skal finde løsninger.
– Jeg er inspireret af Lord Baden-Powell, der opfordrede spejdere i hele verden til at efterlade verden et lidt bedre sted, end vi overtog den. Siden jeg er trådt ind i hovedbestyrelsen, har jeg arbejdet for at gøre De grønne pigespejdere til det bedste sted at være spejder. Jeg er ikke helt nået i mål, og derfor har jeg valgt at genopstille til hovedbestyrelsen.
– Det skal være sjovt at være pigespejder. Uanset hvor man er i vores korps, skal det være sjovt. Hvis vi har det sjovt, har vi lyst til mere pigespejderi og nok også lyst til de lidt vildere pigespejderaktiviteter – til glæde for både vores medlemmer, men i særdeleshed også for os ledere.
Vi skal være flere pigespejdere. Vi har i mange år mistet medlemmer, men den tendens vender vi nu. Vi gør det sammen. Vi kan vende det, fordi vi har evnerne og ikke mindst redskaberne til at gøre det.
Navn: Leah Porse Rasmussen
Alder: 48 år
Uddannelse og stilling: Cand. Mag. i Historie, MSc. Global Human Ressource Management, Arkivar og projektleder ved Rigsarkivet
Gruppe: Taastrup gruppe
Aktuelle poster hos De grønne pigespejdere: Formand for hovedbestyrelsen
Opstillet af: Regionsledelserne i Lillebælt, Kattegat, Skagerrak, Storebælt, Vadehav, Øresund, Østersø, gruppebestyrelserne i Emdrup, Herning og Taastrup grupper samt 61 medlemmer.

FØLG OS PÅ FACEBOOK
FØLG OS PÅ INSTAGRAM