4 pigespejdertips til Naturen i Maden

22.09.2026

Hvordan kan madlavning blive en vej til at gå på opdagelse i naturen?

Det var omdrejningspunktet for inspirationswebinaret om projektet Naturen i Maden. Her blev vi klogere på, hvordan bakterier og svampe kan blive spejdernes usynlige samarbejdspartnere i køkkenet.  

Tobias Lau kom og fortalte på vegne af Spejderne om deres nye projektet samt de mærkeforløb som hører under det. Du kan læse mere om begge dele på Spejdernes hjemmeside her.  

Vil du have det hele med, kan du se webinaret her.
Ellers kan du læse de fire pigespejdertips, som vi tager med os fra webinaret. 

  • Vær nysgerrig – du behøver ikke være ekspert
    Du behøver ikke vide en masse om fermentering eller madlavning for at gå i gang. Det vigtigste er at være nysgerrig på naturen og maden og undersøge tingene sammen med spejderne. 
  • Brug madlavningen til at gå på opdagelse
    Madlavning er allerede en naturlig del af spejderlivet – både på ture og til møder. Brug det som udgangspunkt for at undersøge naturen omkring os. I Naturen i Maden arbejder spejderne blandt andet med bakterier og svampe og oplever, hvordan de kan bruges til at lave mad gennem f.eks. fermentering. 
  • Lad spejderne eksperimentere
    Giv plads til, at spejderne selv kan prøve sig frem. De kan f.eks. eksperimentere med forskellige grøntsager og krydderier eller følge, hvad der sker med maden over tid. På den måde bliver madlavningen både praktisk og undersøgende. 
  •  Husk, at naturen også findes i maden
    Naturen er ikke kun noget, vi møder, når vi går en tur i skoven. Bakterier, svampe og andre former for liv findes omkring os hele tiden – også i og omkring den mad, vi spiser. Det er netop det, Naturen i Maden sætter fokus på: at opdage det usynlige liv og lære at samarbejde med det.

Hver måned holder vi et nyt webinar – så hop ind på kalenderen og tjek de kommende inspirationswebinarer ud!