Samarbejde med SFO og skole

Et samarbejde med SFO’er og skoler kan åbne nye muligheder for at introducere piger til spejderlivet. Gennem målrettede aktiviteter kan I skabe fællesskab, styrke pigernes nysgerrighed på naturen og give dem en smagsprøve på, hvad spejderlivet indebærer. Samtidig kan samarbejdet være med til at gøre jeres spejdergruppe mere synlig i lokalsamfundet.

Samarbejdet kan omfatte alt fra enkeltstående arrangementer til længere forløb, hvor både pædagoger og lærere kan drage nytte af spejdernes erfaringer med friluftsliv og fællesskabsaktiviteter.

Forslag til samarbejdsidéer med skolen

  • Temadage: Planlæg temadage med fokus på natur og fællesskab, fx en friluftsdag med bål og udendørslege.
  • Faglige workshops: Tilbyd workshops i fag som natur/teknologi eller billedkunst, fx om at bygge insekthoteller eller lave snor af naturmaterialer.
  • På besøg i spejderhytten: Arranger en introdag i spejderhytten, hvor klassen kan prøve kræfter med spejderaktiviteter.

Spejd med pigerne

Projektet Spejd med pigerne giver inspiration til, hvordan I kan samarbejde med SFO’er om aktiviteter, der kombinerer friluftsliv og fællesskab. Aktiviteterne tilpasses SFO’ens hverdag og giver jer mulighed for at introducere pigerne til spejderlivet i trygge rammer. Selvom projektet ikke længere er aktivt, er der stadig masser af spændende viden og værktøjer, som kan inspirere og understøtte samarbejdet med SFO og skole.

Projektet indeholder:

  • En vejledning til at tage kontakt til SFO’en
  • Forslag til aktiviteter, der kan udføres i SFO’en eller i nærheden
  • Materialer, I kan dele med pædagoger og forældre

vejledninger og materialer

Spejd med pigerne: Vejledningshæfte til spejderledere (pdf)
download-icon view-icon accordian-icon
Spejd med pigerne: Vejledningshæfte til pædagoger (pdf)
download-icon view-icon accordian-icon

Erfaringer fra projektet

Evalueringer viser, at aktiviteterne vækker SFO-pigernes glæde ved naturen og inspirerer til mere udendørs leg og læring. Samtidig får pædagogerne nye idéer til friluftsaktiviteter, og flere piger og deres forældre bliver opmærksomme på de muligheder, der findes i den lokale spejdergruppe.

Spejd med pigerne evaluering: "Det er også godt, at der ikke er drenge med!" (pdf)
download-icon view-icon accordian-icon